کاخ مرمر دوباره خبرساز شد

به گزارش ایسنا، آسانسور را حدود هفت ماه قبل خبرنگاران میراث فرهنگی درون بازدیدشان از عمارت بزرگ مرمر دیدند و از آن نوشتند، اما حالا خبرِ ایجاد حمام و سونا و جکوزی تو مرتبه دوم عمارتی که هر کس بیدار آن می شد نمونه حیرتش از زیبایی بنا را به اندازه فراز ماندن سرش بخاطر دیدن آن همه نقش و نگار و زیبایی  می سنجیدند، همه چیز را متفاوت می کند.

حالا داستان تباین کرده، آن هم وقتی شباهت هایی که برای گنبد قلعه مرمر و گنبد مسجد روحانی لطف الله مطرح شده، به ذهن می آید؛ از شباهت های مرمتی اندوهناک تا زمان تاسیس و دیگر اتفاقاتی که می تواند آن دو را حتی به گنبدهای خواهرزاده ای تشبیه کند که در زمان مرمت گنبد مسجد ملا لطف الله نگرانی هایی همچنین بخاطر آسیب زدن به آن مطرح شد.

۲۸ دی ماه سال گذشته، پروز فتاح – رییس ماخذ مستضعفان – تو برنامه ای تلویزیونی اعلام کرد که «درهای «کاخ مرمر» را قرار است بعد از ۴۱ سال وهله دیگر به روی مردم باز کنند.»

کاخ مرمر بنایی تاریخی است که در طول سال های گذشته، کاربری های مختلفی را به چشم دید و در این میان کم از دو سال طعم ارسی شدن را چشید؛ بنایی تاریخی که درخواست های زیادی در طول سال های گذشته بخاطر موزه شدنش مطرح می شد و آخر جواب گرفت. فتاح همان جا اطلاع دادن کرد  قرار است این بنا به یک موزه در شأن ملت ایران تغییر شود و کارهایش درون حال آماده شدن است و حتی قرار بود تا دهه فجر موزه را افتتاح کنند، تا جایی که خبرنگاران مملکت میراث فرهنگی را اوایل بهمن ماه بوسیله کاخ بردند. ولی کرونا فعلا این ماجرا را به تعویق انداخته تا زمانی که بتوان به ثباتی بخاطر قرار گرفتن مردم داخل بر یکدیگر رسید.

از آسانسور تا گرمابه و سونا و جکوزی

اما شنبه ۱۸ مردادماه، پرویز فتاح – رییس بنیان مستضعفان  – در دستور کار زنده نگاه یک به مناسبت یک ساله شدن حضورش تو بنیاد، تو میان صحبت هایش وقتی از تعیین بلوغ املاک بنیاد مستضعفان حرف می زد، این جنین اطلاعاتی جدید از وضعیت کاخ مرمر بیان کرد و وهله دیگر باعث شد تا نامِ کاخ مرمر و کلمات کلیدی که به کار برد، داخل کشش یک روز گذشته عادت کلمه ها بیفتد؛ از احداث آسانسور درون مرتبه دوم قلعه گرفته تا ایجاد حمام و سونا و جکوزی!

او این وهله از آسیب های واردشده به این بنای ارزشمند و نفیس حرف زد. دست افزار هایی را زد که در زمان حضور خبرنگاران میراث فرهنگی داخل این بنای تاریخی هیچ حرفی از آن ها نبود و خبرنگاران نشانی از آن ندیدند!

فتاح در اظهاراتش گفت: ارامش شده حیات به دلیل قرار گرفتن این فضا در خلط دفتر ریاست جمهوری، اقبال از آن مکان بوسیله عنوانِ محل تشریفات مهمانان خارجی استفاده کند، اما داخل صحبتی که با آقای عالم داشتم، او اربابی کرد و آن را قبول کرد.

تا اینکه تو صحبت با آقای واعظی با وجود این که کارها بخاطر آن طرح کامل شده بود، اما کاخ در وارستگی بنیاد مستضعفان قرار گرفت تا با همکاری میراث داخل چهار ماه آن جا بازسازی و به ارسی هنر ایران تبدیل شد.»

او اما درباره  زمان افتتاح این موزه اطلاع دادن کرد: «اگر کرونا اجازه دهد درهای آن را از خیابان اما عصر به روی انسان باز می کنیم.»

فتاح حرف های خویشتن را این نعوظ دنباله قسط: «گفتم که مسوولان نباید تو دژ ها متین شوند. آن مکان را میکروسکوپی با همکاری خبرگان میراث فرهنگی بازسازی کردیم و حالا به حالت اول برگشته است، اما خیر به صورت کامل.

این کاخ آسیب دیده؛ در این قلعه که هنرمندان ملک هنر خود را بوسیله نمایش گذاشته اند، نمایندگان کشور آسانسور گذاشته اند، آن را کنده اند، پتک زده اند و در اشکوب دومِ بنا، حمام و جکوزی و سونا ثابت قدم کرده اند.»

او با اعتراف این که مشکل این است که میراث که به همه جا ایراد می گیرد، (در زمان ارتکاب این فقره) کجا بوده و چرا چیزی نگفته، اقرار کرد: با این حیات توانستیم به جز آن پاره ها، بقیه مکان ها را توافق کنیم. مردم سپس از ۴۰ سال می توانند ببینند که درون گرداگرد پهلوی آن مکان چه کار کرده اند و کتاب این مردم آن مکان به نمایش گذاشته می شود.»

کتاب کاخ مرمر
 

کاخ مرمر را به رخصت رضاشاه پهلوی و با معماری «لئون تادوسیان» ساختند. این دژ درون آغاز بوسیله عنوان دفتر امر و نگرش اقامت زمستانی رضاشاه به بهره برداری رسید و تا پیش از تدوین قانون خزانه ملی، جواهر ملی ایران از قصر بوستان بوسیله این قلعه آورده شد و در زیرزمین آن محافظت می شد.

داخل سال های نخست پادشاهی محمدرضا پهلوی، از این کاخ بوسیله نشانی دفتر رسمی شاه پهلوی و محل برگزاری دیدارها و بازدید ها استفاده می شد. فوزیه و محمدرضا پهلوی درون این کاخ با یکدیگر زندگی می کردند و مراسم عقد او با ثریا اسفندیاری و همچنین مراسم نامزدی اش با فرح پهلوی نیز در این دژ برگزار شد. پس از رخساره دادن حادثه کشتار شاه در محوطه این دژ توسط رضا شمس آبادی، دکه ویژه شاه بوسیله کاخ صاحبقرانیه جابه جا شد. این قصر در سال ۱۳۵۵ بوسیله موزه تبدیل شد و تا سال ۱۳۵۷ با نشانی  «موزه پهلوی» قابل بازدید بود.

بعد از انقلاب، این ارسی تعطیل شد و مدتی از فضای آن به نشانی مقر کمیته قیام اسلامی استفاده می شد. پس از مدتی، کاخ بدون استعمال شد تا در میانه های دهه ۱۳۷۰ نشست تشخیص مصلحت تزیین و پس از آخر ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی، دفترش به این دژ نقل مکان کرد. بخش هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد. این بنای تاریخی که داخل خیابان اما عصر، تقاطع خیابان امام خمینی (ره) قرار دارد سی ام خرداد ۱۳۵۷ با عده  ۱۶۰۶ تو فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

سرانجام دی ماه سال گذشته اخبار شد که این بنای تاریخی در اختیار بنیاد مستضعفان راحتی گرفته تا به کفش هنر ایران تغییر شود و اینک از تغییراتی در آن معارفه می رسد.
 

انتهای پیام