اشتباه سایت 500px درون تشخیص عکس ویرایش نشده باعث تعلیق یکی از کاربران شد

مقاله های مرتبط:چگونه با تکنیک نقاشی با نور، استاپ موشن های زیبا خلق کنیم

تیم گمبل عکاس ساکن منچستر انگلیس است که از تکنیک «نقاشی با نور» (light painting) برای ایجاد آثار هنری سورئال و انتزاعی مصرف می نرم. بااینکه عکس های گمبل تقریبا همگی بدون دستکاری هستند و تنها با دوربین گرفته شده اند؛ سایت 500px به طور غیرمنتظره ای تمامی عکس های این عکاس را  به برهان جعلی بودن حذف کرد.

پس از این موافقت گمبل به سرعت با سایت 500px تماس گرفت تا دلیل حذف شدن عکس هایش را جویا شود. مسئولان سایت در جواب گمبل علت تعلیق شمار کاربری او را کاربرد از محتوایی جاهل از عکس عنوان کردند و درون ادامه تأکید کردند که «ما درون حال حاضر تصاویر و برنامه ریز های گرافیکی را قبول نمی کنیم».

نقاشی با نور، با کاربرد از نوردهی طولانی و چرخش دوربین. برای خلق این تصویر اول عکس با تلالو پس بنیان ی آبی بوسیله مدت طولانی نوردهی شده، سپس درِ لنز بسته شده و دوربین ۱۸۰ درجه چرخیده است. پس از برج حمل در لنز عکس برای جنین دوم با نوری به رنگ جزیی قزل نوردهی شده است.

گمبل داخل پستی که در وبلاگ خود تصنیف است به این موضوع اشاره می یواش که ۹۹ درصد از عکس های او با دوربین و تکنیک ها و ابزارهای نورپردازی عکس برداری شده اند و درون امتداد می گوید:من از دوربین و ابزاری های مختلفی بخاطر ثبت پرتو در فریم عکس کاربرد می کنم و نتیجه می تواند بیش نوظهور و باورنکردنی باشد. همان طور که گفته ام ۹۹ درصد از کارهای من با دوربین و با استفاده از «نوردهی تمام» (long exposure) اندوهناک می شود و بعد فایل RAW عکس را داخل نرم افزار لایت رومویرایش می کنم. تعدادی مواقع هم علاقه دارم عکس هایی را که در چالش ۳۵۶ روز عکاسی محزون ام در فتوشاپ به تصاویر بانوردهی چندگانه (multiple exposure) تغییر کنم؛ اما این عکس ها در پروفایل من بسیار معدود هستند و هرکجا غصه که از این تکنیک استفاده کرده باشم، در قسمت توضیحات عکس حتما بوسیله آن رمز کرده ام. با این وجود، غلام همچنان این عکس ها را در دسته بندی تصاویر گرافیکی استراحت نمی دهم.

علاوه براین، عکس های گمبل همه با جزئیات کامل اگزیف (Exif ) درون سایت 500px آپلود شده بودند؛ بنابراین مسئولان 500px باتوجه بوسیله مشخصات تجهیزات عکس برداری و اطلاعات نوردهی باید هوشیار می شدند که این عکس ها با دوربین عکاسی خلق شده اند، نه نرم اسباب گرافیکی.

گمبل در این باره می گوید:من از این موضوع نگران نیستم؛ درواقع [اینکه عکس های اصلی غلام را با تصاویر گرافیکی غلط پژمرده اند] برای غلام مانند درود و تمجید از هنر عکاسی ام است. جای شگفتی ندارد که افراد غیرحرفه ای تو نگاه ابتدا تفکر کنند این تصاویر به روشی غیر از عکاسی ابداع شده اند؛ اما از اداره کنندگان پلتفرمی این طور تخصصی هوی می رود با تکنیک «نقاشی با پرتو» آشنا باشند.

چیزی که باعث عقب مانده کامی من شد این است که آن ها هیچگاه توضیحی از من نخواستند و بدون هشدار قبلی عکس های غلام را حذف کرده اند.گالری تصاویر نقاشی با نور آویشن گمبل

چنانچه دارای حساب کاربری در سایت 500px هستید و از تکنیک نقاشی با پرتو و تکنیک های مشابه بخاطر ایجاد عکس های سورئال و انتزاعی مصرف می کنید، بهتر است مداقه بیشتری در آپلود عکس های خود داشته باشید و حتما توضیحات کافی را به شمایل خود اضافه کنید. همچنین توجه داشته باشید که برنامه ای که با آن تصاویر خود را ویرایش می کنید اطلاعات اکسیف را حذف نکرده باشد.بیشتر بخوانید:عکاسی طبیعت، جان مرا که تا مرز خودکشی پیش رفته بودم نجات دادپشت صحنه عکس به یاد ماندنی از هواپیمای کنکوردتصاویر برگزیده سال ۲۰۱۹ اتحادیه ملی زیست محیطی اودیبونعکاسی بهتر با صرف هزینه کمتر؛ چند ترفند عکاسی برای انتظام دخل و نفقه عکاسهشت راه بخاطر انقراض سد خلاقیت تو عکاسی