از افتخارات من، بودن داخل میان صغیر های جنوب ایالت است

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای خاتم(ص)، ویژه برنامه «محفل مقتل» و آیین رونمایی از کتاب «پیام رفاقت»، تازه ترین اثر داستانی انتشار یافته محمود حکیمی، عصر چهارشنبه (غره آبان ماه) با آستان غلامرضا امیرخانی، مباشر رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حمیدرضا شاه آبادی، مدیرعامل انتشارات مدرسه، مهدی کاموس، نویسنده، منتقد ادبی و پژوهشگر ادبیات، محمدصادق دهنادی، رییس فرهنگسرای انگشتر(ص) و مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه ۱۸ تهران، مدیران امور قفسه های راه اندازی فرهنگی هنری شهرداری تهران، روحانیون و پرسنل از نویسندگان و فعالان فرهنگی در تالار «بناء دوست» این فرهنگسرا برگزار شد.

در ابتدای این تشریفات رییس فرهنگسرای خاتم(ص) درباره سبب برگزاری این مراسم گفت: بیش از نصف قرن تلاش خستگی ناپذیر لله محمود حکیمی در ساختن آثار ادبی سزا و متعهدانه و نشر صد و هشتاد و پنجمین اثر ایشان با صیت «پیام محبت» انگیزه ای است که ما را در اینجا گردهم آورده است.

محمدصادق دهنادی بیان کرد: بی اندازه از ما با کمال مطلوب خدمت می آییم و می رویم اما مصداق «العلماء باقون ما بقی الدهر» آنانی هستند که با ایجاد آثار ماندگار، تفکر های متعالی مانوس را در هستی ماندگار می کنند و استاد حکیمی همچنین نمونه بارزی از چهره های ماندگار نزاکت و هنر ایران زمین است.

او با اشاره به نامگذاری کتابخانه ای به شهرت محمود حکیمی داخل نگرش فرهنگسرای خاتم(ص) اعتراف کرد: ۱۶ سال پیش که این فرهنگسرا با رویکرد تخصصی نوجوان فعالیت می کرد کتابخانه خود را به نام کسی مزین کرد که حق بزرگی بر مرزوبوم ادبیات نوزاد و نوجوان دارد و پس از بخشیدن سال ها همچنان شاهد حضور گرم ایشان تو این محیط فرهنگی هستیم.

رییس فرهنگسرای انگشتر(ص) با ابرام پیاده شدن شکوه شعر در موضوع آموزش شناختی گفت: کنار بن یک تحقیق جهانی در سال ۲۰۱۷ از میان ابزارهای شناختی رسانه ها، داستان قدرتمندترین ابزار آموزشی معرفی شده است. البته ما متعدد قبل ترها به نیکی دیدیم، که پروردگار نیز داخل کتب هوایی برای انتقال حکمت از زبان داستان و روایت مصرف کرده است. 

دهنادی با بیان اینکه ظرافت کارنامه محمود حکیمی این است که هم داستان می نویسد و هم مخاطب هدفش، دشوارترین مخاطب یعنی نوجوانان است، اظهار کرد: نویسندگی برای کودکان و نوجوانان به نحو ای که با شفاهی ساده و شیوا آنان را با مفاهیمی متعالی همچون ستم ستیزی و عدل طلبی آشنا و خشنود کند، کار هرکسی نیست و از این منظر جای تهی داستان نویسی برای نوجوانان در اتیکت کتابخوانی محسوس است، اما لله حکیمی با بیش از نیم صد و با ایجاد ۱۸۵ اثر سزا بوسیله خوبی از پس این کار مشکل برآمده و در سن ۷۵ سالگی غم چنان باورمندانه و توانمند بخاطر نسل های امروز و فردا می نویسد. داخل واقع با توجه بوسیله تاثیر سنت و افکار پیرامون نوجوانی درون کامل عمر از جامعه ای که نویسندگان آن برای نوجوانان می نویسند، می توان انتظار کتابخوان شدن داشت وگرنه اگر جانب و لفظ رمان به سمت فرمایشی و مهمانی ای بود و از نوجوان غافل شد، امیدی بوسیله اتیکت کتابخوانی آن جامعه تراشیدن.

در این سنت همچنین مهدی کاموس، دبیر ، منتقد ادبی و پژوهشگر و مولف زندگی و آثار محمود حکیمی در سخنانی با اشاره به جایگاه برجسته این نویسنده درون رمان طفل و نوجوان گفت: از میان چهل کتابی که تالیف کرده ام، بهترین آن ها را چند اثری می دانم که با همکاری استاد حکیمی یا درباره ایشان تصنیف ام.

او افزود: ۲۲ سال پیش که در انتشارات مدرسه فعالیت می کردم، در یک بازدید با استاد محمود حکیمی آشنا شدم و از آن روز از ایشان جدا نشده و داخل کنار ایشان فراگیری ها آموخته ام. استاد حکیمی همیشه به ما سفارش می کرد اگر حرفی برای گزارش دادن دارید از طریق شعر به دیگران انتقال دهید.

کاموس با ستایش از نگاه عدالت جویانه و دین مدارانه محمود حکیمی داخل خلق آثار ادبی بخاطر نوجوانان تا اینکه قبل از انقلاب اظهار کرد: تو دورانی که عرصه نویسندگی تو نوکری طرح مباحث روشنفکرمابانه غربی بود لله حکیمی «اشراف زاده پیروز» را با نگاه و محورظلم ستیزی و حق طلبی خلق کرد و آثاری مبتنی بر آموزه های اسلامی نوشت. ایشان در آثار خویشتن نگاه به مردم در تراز جهانی را از دهه چهل تا امروز حفظ نموده و امروز اگر تاریخچه «پیام محبت» نوشته می شود در صدد روشنگری پیام جهانی و انسانی حضرت رسول(ص) است و موضوع داستان با طرح دوستی میان شیعه و اهل سنت فارغ از اقدامات نقیض دینی وهابیون و تکفیری ها، قصد ترسیم محبت به عنوان جوهره تمام ادیان خدایی را دارد. او البته ده ها سال قبل از داعش و تکفیری ها این مشکلات را پیش بینی می کرد و در واقع مفرط جلوتر از زمان خود ایستاده وجود.

غلامرضا امیرخانی، وکیل رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز در این تشریفات ضمن دلداری ایام اربعین حسینی با اشاره به تاریخ «ابوالشهدا حسین ماخذ علی» نوشته عباس محمودعقاد، ادیب مصری اقرار کرد: عقاد می گفت کلید شخصیت معصوم حسین(ع)، عزت وجود و من معتقدم شخصیت و زندگی هر انسانی کلیدی دارد که مسیر او را مشهود می درنگ. 

او افزود: بوسیله باور بنده عمر ادبی و شخصیت استاد حکیمی دو کلید دارد. کلیدی که از نیم قرن پیش با آثاری غم چون «سلحشوران علوی»، «سوگند مقدس»، «طاغوت» و دیگر آثار ایشان دری را به سوی آزادی خواهی، ظلم ستیزی و مبارزه با استعمار گشود و کلیدی که امروز با مودت و محبت در تاریخچه ارزنده ای حزن بمنظور «پیام رفاقت» راهگشای اندیشه نسل نوجوان و بالغ است.

امیرخانی با ستایش از ۳۰ سال معلمی و ۵۰ سال نویسندگی محمود حکیمی گفت: استاد حکیمی یک زندگی معلمی کرده و خامه زده است و هزاران نفر شیفته شخصیت و هدف والای ایشان هستند که در میان آنان بزرگان بی شماری را می توان یافت، ولی حکیمی متواضعانه از بر تمجیدها می گذرد چرا که فرزند خانواده ای محروم تو محله های جنوب قصبه بوده  است و هیچ گاه تعلق خود را به محرومین فراموش نکرده و در طولانی آثارش دفاع از محرومین را می بینیم. هم چنین توجه اعطا کردن به تبعه بیت(ع) و گره گشایی از حافظه نوجوانان اهدافی است که حکیمی طولانی عمر خود را صرف آن کرده است.

محمود حکیمی نیز درون سخنانی ضمن قدردانی از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در برگزاری این مراسم گفت: من خود را مقدم این تعاریف نمی دانم و مرهون طولانی بزرگوارانی هستم که مرا داخل این مسیر مدد کرده اند. 

او افزود: اندوه اکنون تو حال نگارش کتابی در باره لله عظمت الدین همایی هستم که با وجود شخصیت عظیم علمی و ادبی طولانی عمر داخل خدمت محرومین بودند.

حکیمی پیش روی کرد: غلام تولد جنوب خانه دادن هستم و در تنگدستی بیش اما در سایه هدایت والدینی معتقد به آموزه های اهل بیت(ع) بزرگ شدم. با چنین تربیتی درون سن ۱۵ سالگی در هیئت ها درباره جفا ستیزی امام حسین(ع) خطبه می کردم و با همین نگاه از سنین شباب مطلع بوسیله نویسنددگی کردم و ۵۰ سال با این باور نوشته ام  و معتقدم ما هرچه داریم از اهل بیت(ع) است. 

او همچنین گفت: یکی از افتخارات غلام این است که داخل میان صغیر های جنوب شهر هستم و بوده ام و دستگاه مباهات من است که نامم بر هيئت دولت ای است که سال ها میزبان نوجوانان و جوانان جنوب شهر بوده است.

درون خاتمه این سنت با محضر حضورغلامرضا امیرخانی، حمیدرضا سلطان آبادی، مهدی کاموس و  محمدصادق دهنادی ضمن رونمایی از کتاب «پیام محبت» با اهدای لوح تقدیر از سوی سرپرست سازمان فرهنگی هنری و هدایایی فرهنگی، از نیم قرن سعی ادبی و روشنگرانه محمود حکیمی در عرصه ادبیات کودک و نوجوان بزرگداشت شد.

خوانش بخشی از کتاب «پیام محبت» توسط خواب صدیق، گوینده رادیو، مدیحه سرایی در وصف تبعه بیت(ع) و اجرای رسم پرچم گردانی درفش گنبد حرم حضرت عباس(ع) از دیگر مقدر شدن های این برنامه بود.

انتهای پیام