کم قیمت سازی حروف تردد معلولان در مترو و پیاده روها جزو ترجیح های شهرداری است

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهرنوشت، فاتح حناچی روز سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی نابینایان، سخنان خود را با بیت «چشم قلب باز کن که جان بینی/آنچه نادیدنی است آن بینی» آغاز کرد و در ادامه با ابرام کنار مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان، گفت: کم قیمت سازی فضای شهری و ساختن فرصت های موافق بخاطر همه موضوع بسیار مهمی است که در تمامی کشورهای جهان پیگیری می شود.

وی افزود: در معنای امروزی معلولیت، معلول کسی نیست که صرفاً بر روی ویلچر می نشیند خواه نقیصه ای دارد، بلکه محدودیت جای پا است که نتواند در عرصه های اجتماعی به راحتی مجهز شود. فردی که نتواند در عرصه های اجتماعی حاضر شود از معلولیت رنج می برد. با این نگرش، نگاه به معلولیت اندوه تغییر می کند و موضوع مناسب سازی شهری و فضاهای عمومی، موضوعی محوری می شود. با این نگاه جدید، همه گروه های اهل سنت و اقشار می توانند در قسمت قسمت کردن معلولان استراحت گیرند. در واقع، فردی که روی ویلچر نشسته است، فردی که زانویش را اجرا کرده و بانوی باردار و یا آن خانمی که کالسکه خردسال خود را حمل می یواش مخاطب مناسب سازی معابر و فضاهای اشتراکی فراغت می گیرند.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: ما کشوری هستیم که شورش را پشت قاعده گذاشته ایم و با معلولیت های پس از دعوا مواجه هستیم. به یاد دارم در زمان جنگ و سال های پس از آن فضاهای شهری برای معلولان مناسب سازی می شد اما این کار تداوم نیافت و این سوال را باید بپرسیم که علی رغم بودجه و روال و مشیت ای که وجود داشت چرا این فرمان ادامه نداشت.

حناچی با اشاره به حدیث رسول اکرم (ص) مبنی بر اینکه حسن سوال، جواب جماز را بوسیله همراه دارد، ادامه داد: تو این بنیان بودجه داشتیم و می خواستیم این کار را انجام دهیم، اما بخشی از کار ایراد داشته که باید آن ایراد را برطرف کنیم تا تو فعالیت های بعدی این دشوار حیات نداشته باشد.

وی به کمال مطلوب همایش روز جهانی نابینایان اشاره کرد و گفت: شعاری که دوستان برای این روز انتخاب کرده اند مبنی پیاده شدن «فرصت های برابر»، «دسترسی پذیری»، «اشتغال» و «نیاز امروز، خیر آرزوی فردا»، جزو حقوق انسانی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. ما تو شهرداری تهران تلاش مان این است که تو درجه اول همه فضاهای عمومی برای افراد جای پا مناسب سازی شود. علاوه کنار آن تو حوزه فناوری های دیجیتال امکان مصرف عزیزان کور از سرویس های دیجیتالی بود داشته باشد.

شهردار تهران اضافه کرد: تسهیل درون تردد معلولان در مترو و حوزه حمل و نقل عمومی و داخل پیاده روها جزو رجحان های ماست. تو موضوع اختصاص نابینایان ما جزئیاتی را اجرا می کنیم که معنای خاصی دارد ولی اگر این مفاهیم به پیمانکارانی که آن را ایفا می کنند آموزش داده نشود مقدور است بوسیله عکس خود تبدیل شود. بوسیله نشانی مثال، ما در پیاده روها خطوط زردی داریم که وقتی با عصای سفید به آن بزنید صدایش با صدای ضربه بوسیله بتن فرق دارد؛ پیمانکاری که این خطوط زرد را امر می گذارد باید بداند که این بخاطر چه کاری است تا به بهینه لباس آن را نصب نرم.

حناچی به فضاهای ورزشی برای معلولان رمز کرد و گفت: طولانی تلاش ما این است که علاوه پهلو مرکز ورزشی قمر بنی هاشم که در جنوب شرقی تهران قرار دارد، مراکزی تو سطح شهر برای معلولان و نابینایان مناسب سازی شود و در نظر داریم حداقل شش خال را در تهران برای معلولان و نابینایان مناسب سازی کنیم و همچنین طبق قانون تخفیفات لازم را غم داخل دیدن بگیریم.

حناچی درون بخش دیگری از سخنان خویشتن بوسیله فداکار توانایی های خاص معلولان صیقل و تصریح کرد: ما در مناطق ۱۵ و ۱۲ مراکزی برای کودکان نابینا داریم؛ بر ماخذ بازدید یکی از این مناطق، می توانم بگویم عزب یک خاطرخواهی الهی می تواند این مرکز را سازمان بطی ء. باید تلاش کنیم همه عزیزانی که از نقیصه رنج می برند ولی خداوند موهبت های دیگری به آنها داده است، امکان بروز استعداد داشته باشد. من وقتی خطوط بریل را لمس می زنم آن را متوجه نمی شوم و این قابلیت خاص نابینایان است که می توانند این خطوط را بخوانند.

وی گفت: مناسب سازی فضاهای ساختمانی در زمان ساخت بی اندازه کم نفقه نم از آن است که سپس از تاسیس بخواهیم ساختمانی ها را برای معلولان ارزان سازی کنیم و اگر ساختمانی ها مناسب سازی نمی شوند این نقیصه مربوط به دانشگاه های ماست که مهندسین معمار را تربیت می کنند. در بسیاری از دانشکده های معماری دنیا نصیب را به آموزش ضوابط مربوط به مفت سازی فضاها برای معلولان اختصاص می دهند. به طور مثال، یک دانشجو را مجبور می کنند یک روز با ویلچر تردد کند یا یک روز دانشجو باید با چشمان سپرده در فضاها تردد کند تا متوجه شود یک نابینا چگونه جابجا می شود.

شهردار تهران تاکید کرد: با آموزش در سطوح مختلف می توانیم حس جامعه را نسبت به این موضوع بالا ببریم؛ این موضوعی است که بوسیله کرامت انسانی ارتباط دارد.

حناچی سخنان خود را با شعری از سعدی به اختتام سرما: «بنی مردم از اعضای یک پیکرند/ که تو آفرینش ز یک گوهرند/ مربوط به عضوی بوسیله درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار»