معرفی نیکوترین کتاب های علمی تخیلی برای کودکان و نوجوانان

ادبیات علمی تخیلی، یکی از شاخه های پرطرفدار ادبیات، درمیان افراد به خصوص گروه سنی خردسال و نوجوان است. این نوع ادبی، با تلفیق اصل فرض و واقعیات علمی، تلاش درون آفرینش جهانی دارد که در آن، پیشرفت علمی بشر، او را قادر بوسیله ادا هر کاری ساخته است. در ادامه گلچینی از بهترین کتاب های علمی تخیلی برای کودکان و نوجوانان را معرفی کرده ایم. حتما بخوانید:کتاب آلیس در سرزمین عجایب؛ سفری خیالی برای فرار از روزمرگی هامعرفی بهینه عاشقانه های رمان ایران و گیتی بخاطر نوجوانانکتاب این وبلاگ واگذار می ‎شود؛ اشاعه کام ۳۰ ساله زال تو یک وبلاگ

اهمیت شعر های علمی تخیلی و فانتزی هنگامی پدیدار می شود که می بینیماین گونه ٔ داستانی، تأثیر اثبات شدهٔ شگفت انگیزی بر خلاقیت کودکان و نوجوانان دارد. نوجوانان با خواندن رمان های علمی تخیلی، اندیشهٔ خویشتن را از حوزهٔ واقعیات معمول، به حوزه ٔ تخیل بوسیله پرواز درمی آورند که در آن پیمانه و مرزی برای ساختن قوانین وجود ندارد. یادمان نرود که بسیاری از مخترعین و دانشمندان مبصر جهان، موفقیت خویشتن را مدیون رویاهای کودکی خود هستند.

در این نوشته، مجموعه ای از شعر های علمی تخیلی را وارسی خواهیم کرد. کتاب های پیشنهادی این مقاله، ترکیبی از داستان های علمی تخیلی چیره داخلی و خارجی هستند که جذابیت موضوع و متن، بنیادی ترین فاکتور برای انتخاب آنها بوده است.

از صمیم قلب آرزو داریم که یکروز خوانندگان نوجوان ما همچنین همچون نیکلا تسلا، استیون هاوکینگ، میچیو کاکو، ماری کوری و دیگر بزرگان خرد و هنر به ایستگاه والایی داخل این عرصه ها برسند. ۱. ایالت و ستارگان

بیایید مرزهای تخیل مان را بوسیله ورای زمان حال اتساع دهیم. ولایت سال بعد؟ نه! تا اینکه صدسال دیگر بی آرامی نه. بیایید بوسیله قرن های سپس خاطر کنیم. مثلا یک میلیون سال بعد. به نظر شما یک میلیون سال دیگر زمین بوسیله شکلی در آمده است؟ ما چه شکلی خواهیم شد؟ آیا فضا زیست ما، به همان شکلی خواهد حیات که امروز می بینیم؟

کتاب شهر و ستارگان، به همهٔ سؤالات بالا جواب داده است. داستان از این قرار است که میلیون ها سال بعد، زمانی که همهٔ اقیانوس ها و دریاها خشک شده اند و تقریبا وجود روی زمین درحال نابودی است، مردم ها بوسیله بار ای از تکامل رسیده اند که عمری جاودان دارند. جالب و البته سهمگین است! نه؟ فکرش را بکنید! همهٔ آدم های پایا مانده روی کرهٔ زمین، داخل شهری ارشد و سرپوشیده که با دیوارهایی بسیار بلند از پایا جهان جدا شده است، زندگی می کنند و سالیان سال است که کسی پایش را آن لفظ دیوارها نگذاشته است.

تا اینکه پسری به نام آلوین، در این شهر تولد می شود. او، تقدیر آدم های زمین را جور دیگری رقم می زند و پایش را از مرزهای رازآلود شهر، فراتر می گذارد و بوسیله رازهایی پی می برد که بخاطر سال ها ناشناخته مانده اند. چه رازهایی؟ جواب این سؤال را با خواندن کتاب جذاب بخانه برگشتن و ستارگان مشخص خواهید کرد. این تاریخچه نوشتهٔ آرتور سی کلارک، نویسندهٔ شهیر داستان های علمی تخیلی دنیا است و توسط انتشارات تندیس، طبع شده است. ۲. مجموعهٔ بردیا و گولاخ ها

اعتراف می کنم که همهٔ داستان های علمی تخیلی دنیا کمی فانتزی در خودشان دارند. حالا گیریم که فانتزی داستان های بردیا، قدری بیشتر از سپس علمی اش باشد! چه اشکالی دارد که گاهی تخیل مان بیشتر از بسرنوشت شوم دچار کردن علمی مغزمان کار کند؟

اگر بوسیله ظهر کتابی هستید که بتواند حسابی شما را سرگرم کند، داستان های بردیا و گولاخ های عجیب وغریب زیرزمینی را بوسیله شما پیشنهاد می دهیم. عارضه از جایی مطلع می شود که بردیا همسترش را گم می کند و بوسیله پیرزن همسایه مشکوک می شود. او ابد پندار می کرد که پیرزن همسایه، جادوگری نوظهور است که اینک همسترش را شکار کرده است تا با آن سوپ همستر پایدار کند! (چه چیز بیزاری انگیزی!) همین عارضه باعث می شود تا بردیا راهی سفری عجیب به هزاران مرتبه دامن زمین شود تا با دنیای گولاخ ها آشنا شود.

همین آشنایی باعث می شود تا هر بار ماجرایی جدید برای بردیا اتفاق بیفتد. دفعهٔ بعد، گولاخ ها از شهر زیرزمینی شان به زمین هجوم می آورند تا زندگی را روی زمین نابود کنند و بردیا باید جلوی این موافقت شوم را بگیرد. تازه این همهٔ سرگذشت تراشیدن. درون جلد سومین کتاب، با خرابکاری بردیا، یکی از خواهرانش اسیر گولاخ ها می شود. خلاصه اگر دوست دارید با بردیا و ماجراهای دوست داشتنی و بی تابی انگیزش همراه شوید، از این کلکسیون بی خبر نشوید. کتاب های این مجموعه، به زیبایی شاهزادهٔ شنل تشتکی، پیشگوی چشم نقره ای و هیولای اصطلاح خوار معروفیت دارند.

مجموعهٔ بردیا و گولاخ ها به قلم مهدی رجبی و به همت انتشارات افق، دانا میدان تاریخ شده است. ۳. جک جنگلی

حتما همهٔ شما با اخبار محیط زیست و هشدارهایی که درمورد خطرات استفاده زیاد از کمیت منابع غریزی می دهند، آشنا هستید. بیایید با بی آرامی تصور کنیم که اگر این هشدارها را جدی نگیریم و همچنان بوسیله مصرف متجاوز از اندازهٔ این منابع دنباله دهیم، چه اتفاقی می افتد؟

کمترین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که انسان ها سر تصاحب این منابع با هم وارد جنگی بزرگ شوند. اما امان از روزی که منابع خطیر زمین دست عده ای قدرتمند بیفتد.

موضوع کتاب جک جنگلی هم همین است. شعر در قرن بیست وسوم در انگلستان اتفاق می افتد. منابع خطیر باقی مانده در زمین در تصاحب عده ای قدرتمند هستند و مابقی افراد باید برای زنده ماندن، مانند بنده بخاطر اشراف فقره کنند. در این میان، جک پسری از اشراف، بوسیله این شرایط اعتراض می کند و بوسیله معصیت این تعرض از طبقهٔ اشراف منفور می شود و به جزیره ای دور جلای وطن می شود.

شعر جک، ماجرایی تکان دهنده و جذاب است که یادمان می آورد که کاربرد درست منابع و حفظ ضایع وجود برای آیندگان درواقع مقرری ای پهلو دوش های ماست. کتاب جک جنگلی، توسط جان کریستوفر، نوشته شده است. این کتاب توسط حسین ابراهیمی به فارسی ترجمه شده است و انتشارات افق، آن را منتشر کرده است. ۴. کارن و پنج شهر اسرارآمیز

نظرتان دربارهٔ داستانی ترسناک چیست؟ دوست دارید کتابی بخوانید که اتفاقات سحرآمیزش، مو به تنه تان سیخ کند؟ چنانچه جواب تان مثبت است، پیشنهاد می کنیم که حتما تاریخ کارن و پنج شهر اسرارآمیز را از مجموعهٔ پیچیدگی نحس، بخوانید. این تاریخچه دربارهٔ ماجرایی بی سابقه و البته ترسناک است که بخاطر پسری به شهرت کارن اتفاق می افتد.

همه چیز از یک تاریخ شروع شد. کتابی که کارن با پیدا کردن نامه ای درمیان آن خویشتن را تو موقعیتی نوظهور قرار می دهد. طولی نمی کشد که کارن خودش را وسط بطرف خانه اسرارآمیزی ظاهر می نرم که پر از اتفاقات بی سابقه و غیرعادی است. اگر می خواهید بدانید که چه اتفاقی برای کارن می افتد و اصلا ماجرای این بخانه برگشتن اسرارآمیز چیست، حتما کتاب کارن و پنج بطرف خانه اسرارآمیز را بخوانید.

نکتهٔ دیگری که دربارهٔ این رمان حیات دارد، این است که این کتاب چابک دوم مجموعهٔ تاریکی نحس است و ادیب قول داده است که قسمت های بیشتری از این کتاب را منتشر کند. پس اگر بوسیله ژانر سهمگین تخیلی علاقه دارید یا وافر حین است که کمی هیجان را تجربه نکرده اید، سری به انتشارات چرخ وفلک بزنید و این تاریخچه هیجان انگیز را مهمان کتابخانهٔ خود کنید. این کتاب نوشتهٔ بیتا حسینی است و انتشارات چرخ وفلک آن را منتشر کرده است. ۵. ریاضیات لعنتی

آیا شما هم از آن دست افرادی هستید که از ریاضی متنفرید؟ یا قدیم از خودتان می پرسید که خب! این ریاضی دقیقا کجا به دردم می خورد؟ یا مثلا فکر کردن می کنید که هیچ دم ریاضی را یاد نخواهید گرفت؟ شناسایی خوب این است که شما عزب نیستید. آلیس هم مشابه شما خاطر می بطی ء. آلیس، بکر نوجوانی است که مثل شما از ریاضی متنفر است و تامل می کند که هیچ وقت نمی تواند با آن ارتباط برقرار بطی ء. تا اینکه روزی در پارک با آقای لوئیس کارلوس آشنا می شود. لوئیس، دانشمند و ریاضی دانی است که آلیس را با خود به سرزمینی بی سابقه می سرما. ناحیه اعداد!

او در سرزمین اعداد با درخت اعداد، هیولای هزارتو و یک عالمه اتفاقات عجیب و هیجان انگیز دیگر مواجه می شود. او فراوان مهلت هوشیار می شود که ریاضی، نه تنها مسخره و غیرقابل درک نیستند، بلکه درس آن بسیار کیف مقدر شدن و کاربردی است، عزب باید یاد بگیریم که چطور به آن نگاه کنیم.

بیایید قبول کنیم که ریاضی یکی از کاربردی ترین و بنیانی ترین درس هایی است که باید یاد بگیریم و چنانچه یادگیری آن برایمان بغرنج و یهودی است، کتاب ریاضیات لعنتی را حتما بخوانیم تا ما هم مثل آلیس، گونه آشتی کردن با ریاضی را یاد بگیریم.

کتاب ریاضیات لعنتی (آلیس در قلمرو اعداد) نوشتهٔ کارلو فرابتی، توسط انتشارات فاطمی، وارد بازار شده است. ۶. المپیک روباتی

تابه حال بخاطر کارگاه های روباتیک ثبت صیت کرده اید؟ تابه حال دوست داشته اید که خودتان یک روبات درست کنید؟ دنیای ساخت روبات ها و هوش مصنوعی، دنیای بسیار جذابی است. آیندهٔ ما و روبات ها در عمل مسئولیت ها بوسیله هم گره خورده است و نمی نبوغ این موضوع را انکار کرد. هر روز که می گذرد، هوش قلابی پیشرفت بیشتری می کند و بشر، دست به اختراعات جالب تازگی داخل این حوزه می زند.

موضوع پیدایش روبات همیشه ناراحتی انگیز است. مخصوصا چنانچه برای شریک در مسابقاتی به بزرگی المپیک باشد. البته ترانه ما المپیک واقعی نیست، المیپک روباتی است!

کتاب المپیک روباتی، دومین جلد از مجموعهٔ جامع سوئیفت، نوشتهٔ ویکتور اپلتون است که داستان پسری باهوش و خلاق به نام تام را روایت می نرم.

تام، قصد دارد که با ساختن روبات، تو مسابقات بزرگ رباتیک کشورش شرکت کند؛ مسابقاتی که از طرف دفتر خرد و فناوری کاخ زوجیت جمهوری برگزار خواهند شد.

ولی از آنجا که حوزهٔ علم و فناوری همیشه دشمنان خاص خودش را دارد، با پیدا شدن قاعده و کلهٔ گروهی ضدعلم که با این مسابقات مخالفند، خرابکاری هایی اتحاد می افتد. نکتهٔ تأسف کود بی آرامی این است که تعاون این خرابکارهای باهوش کار زیاد محظور است.

خب! بهتر است که بقیهٔ ماجرا را داخل کتاب المپیک روباتی بخوانید. این کتاب توسط پانته آ خوش نویس ترجمه شده است و انتشارات محراب قلم آن را متوجه بازار کتاب کرده است. ۷. بچه محل نقاش ها

اگر نصیب ماشین زمان پیدا کنید، با آن چه می کنید؟ بی حد هیجان انگیز است، نه؟ خاطر کنید! مردم توانایی این را داشته باشد که بتواند به زمان های گذشته عروج کند. تا به حال خیال کرده اید که اگر اقتدار رفتن به گذشته و ملاقات با افراد مشهور را داشتید، چه کسانی را برگزینی می کردید؟

خریدار مال دزدی سامانِ کتاب بچه محل نقاش ها، به سیاق غریبی این اقتدار را نمایان کرده است و از زمانی که از سیر تکاملی اروپا برگشته است، فلش مموری اسرارآمیزش، از عکس های یادگاری با نقاشان مبصر قدیمی مملو شده است.

او در این کلکسیون با داوینچی، میکل آنژ، ونگوک، پیکاسو، فریدا و دالی بازدید می کند. فراغت است شما غم در جریان این ملاقات های هیجان انگیز، با بزرگان هنر قرون گذشته آشنا شوید. مثلا فکر کنید که روزی امکان این را داشتید که همسایهٔ میکل آنژ یا همخانهٔ داوینچی باشید! اوه! حتی فکرش بی قراری هیجان انگیز بوسیله رویت می رسد. اگر از علاقه مندان هنر و نقاشی هستید و دنبال داستانی دلگشا ساخت و جذاب برای آشنایی با عمر بزرگان تاریخ هنر می گردید، حتما این کتاب را بخوانید. با اینکه امتزاج تصور و دنیای واقعی تاریخچه هنر کار سختی به دید می رسد، اما نویسندهٔ خوب کتاب، به خوبی از پس این مسئله بر آمده است.

کتاب بچه نگرش نقاش ها، به خامه محمدرضا مرزوقی و بوسیله همت انتشارات هوپا، در شش جلد منتشر شده است. تو ادامه بخوانید: تقویت توکل به ثانیه در نوجوانان با ۱۰ سیاق کاربردی